4PRO RB16G - Rebar Bending Tool 230V (4 - 16 mm)
Sale price:
-14%
Shipping calculated at checkout.
Availability: Low stock: 2 left
SKU: 4PRORB16G
Preces kods: 4PRORB16G
Sale price:
-14%
Description
Specifications
Rebar bending tool 230 V. With the 4PRO bending tool, you can bend bars from 4 to 16 mm in diameter. Due to its light weight and 230 V power source, it is a mobile device that can be easily moved directly to the rebar preparation site. It is designed for bending rebar, profiling structural elements. A sturdy bearing on which the bar is profiled eliminates the effect of friction and thus greatly facilitates work. The bender's construction is very sturdy, made of high-quality steel and plastic.
Advantages:
  • only 13.8 kg weight allows easy carrying directly to the workplace
  • ability to set different bending angles - adjustable with a button
  • pressure limiting valve
  • ability to stop bending at any stage of work
  • ergonomic shape
  • 900 W power provided by the hydraulic ram